čtvrtek 15. srpna 2013
Foursquare - vyprávím světu, kde zrovna jsem
Foursquare je geolokační sociální síť, to znamená, že zde sdílíme polohu, na které se zrovna nacházíme. Na tomto místě uděláme takzv. check in. Může to být na zastávce, ve škole, muzeu, parku, kavárně nebo restauraci …někteří hardcore uživatelé mají jako check in místo svůj domov. Uživatel, který se na určitém místě v posledních 60ti dnech začekuje nejvíckrát se stává mayorem (- virtuálním starostou).V České republice je 37 000 účtů z toho 12 000 aktivních.link Na foursquare má uživatel přátele, funguje to zhruba jako facebook, svoje přátele si uživatel musí schválit. Následně spolu přátelé mohou soutěžit např. kdo se na určitých místech víckrát začekuje nebo kdo získá víc virtuálních odznáčků.
K popisu toho, co dělá foursquare tak zábavným, cituji diplomovou práci Pavla Bláhy na téma Potenciál gelolokačních sociálních sítí dostupnou zde
To čím udržuje Foursquare své uživatele stále aktivní je využití gamifikačních prvků, které způsobují uvolňování dopaminu do nervového systému člověka. Způsobuje vznik příjemných pocitů, radosti a určitého uspokojení. Foursquare kombinuje fyzické a virtuální světy v reálném čase (Himler, 2012).
Check-in
Jedná se o ohlášení polohy v místě, kde se uživatel nachází pomocí aplikace v mobilním telefonu či tabletu s GPS a datovým tarifem. Mnohé firmy označují své provozovny speciálními samolepkami, které informují uživatele Foursquare, že v daném místě naleznou odměnu, tzv. Special.
Body
Za každý checkin získá uživatel určitý počet bodů, který se mu kumuluje do tabulky. Body lze získat pouze jednou za 24 hodin a jejich výše je závislá na místě ohlášení a na počtu předešlých návštěv.
Odznáčky
Virtuální odznáčky patří mezi silnou motivační složku pro uživatele této geolokační sociální sítě. V současné době je možné získat kolem 279 odznaků, ovšem tento počet se neustále mění z důvodu uplynutí marketingových kampaní nebo start nových.
Další funkcí jsou hodnocení a recenze míst. Jste třeba ve městě, kde to neznáte a máte hlad a 4squre Vám vyhledá ty nejbližší restaurace a podle recenzí se lehčeji rozhodnete, do které jít.
Určité podniky nabízí tzv. ”Specials”. To jsou výhody pro uživatele Foursquare, může to být 10 % sleva z nákupu nebo ke kávě dezert zdarma.
Někde se ovšem může stát fail jako v případě firmy Baťa, která nabízí za první check-in v její prodejně na Václavském náměstí. Tak jsem se pro něho vydala, udělala check-in a jdu za paní prodavačkou (vyskočilo mi oznámení, že mám kontaktovat personál). A ta mi říká: “Já vůbec nevím, co to je asi nějaká blbost.Jako ale nejste první, kdo s tím přišel, ale jako nic to neznamená” #aha
Pro mě osobně je to super nástroj. A zábava. Je tam sbírání odznáčků, to je jako sbírání pokémonů”Pochytej je všechny “. Taky to důkladně to dokumentuje každý den v životě a hlavně to pomáhá zůstat v kontaktu s lidmi, od kterých jsme geograficky velmi vzdáleni. Jednou se jsem mluvila s kamarádem z Olomouce. “Byla jsem ve dvou kavárnách, moc se mi líbily ” On:”Jak se jmenovaly?” Já:”Nevím, podívám se na 4square...Jo jmenovali se tak a tak” (Zase tak skvělé nebyly, abych jim zde dělala reklamu.) Občas tahle sociální síť může být opravdu užitečná:
Jednou jsem udělala check in na Hlavním nádraží a vyskočilo mi oznámení: “První společný check in s přítelem XY”. Což znamenalo, že on se na tam byl též ani jsem to netušila.
4square vás může někdy i zachránit. Kamarádce v Německu se stala nepříjemná situace. Jela autobusem na výlet, u dálnice se zastavila u Mekáče a zapomněla tam peněženku. Co teď? Takových Mekáčů jsou tam mraky. A v tom jeden kamarád zavolal. “To je v pohodě, já jsem se začekoval”. Byla tam adresa a zijistit telefonní číslo nebyl problém. Happy end.
Taky to nahrazuje smsky typu: “Kde jsi?” Příklady:
“Budem v nějaké hospodě, podívej se, kde se začekujeme”
“Pojedu za Tebou metrem, podívej se, jak se čekuju na zastávkách a poznáš kdy asi k tobě dojdu ”
“Podívej se, až se začekuju na nádraží ve svém městě, poznáš, že jsem dobře dojela”
Zatím tady nejsou reklamy, firma příliš nevydělává, ale to se má brzy změnit. Dovedu si představit, že firma má o uživatelích a jejich chování neskutečně moc informací. Může to být tak, že přijedu do nového města a často se čekuju v kavárnách a v obchodech s oblečením adidas. Na co mi asi přijde reklama?
A abych ukázala tuto sociální síť z více různých úhlů. Na následujících řádcích najdete názor Honzy, který se profesně zabývá internetovou bezpečností. O tom, proč by si 4square nikdy nezaložil.
Foursquare bych si nezaložil ze stejného důvodu jako účet na jakékoli jiné sociální síti - nechci sdílet s populací celého světa, co se mi honí hlavou, kde se zrovna nacházím ani co právě dělám - můžeš namítnout, že u většiny SN je možné nastavit určitou 'míru soukromí' (tedy kdo má mít k daným datům přístup), nicméně ve chvíli, kdy je člověk jednou pošle do sítě, přestává mít nad jejich šířením kontrolu - domněnka, že při nastavení nějakého obsahu jako dostupného pouze pro určitou skupinu uživatelů se k němu nemůže dostat nikdo nepovolaný, je zcela mylná. Pro ilustraci tohoto tvrzení může sloužit například současná aféra okolo projektu PRISM, nicméně příkladů je mnoho - blogy společností zabývajících se informační bezpečností informují o nových krádežích dat ze sociálních sítí poměrně pravidelně.
V čem je FS nebezpečný? Ponechme stranou, že každá další informace, kterou o sobě pošlu do sítě může potenciálnímu oponentovi (pro absenci lepšího označení) umožnit přesnější sestavení určitého mého profilu, který je možno dále využít - uvedené se vztahuje k odesílání dat na síť obecně - pro FS je specifické, že onen potenciální oponent získává informaci o mojí poloze v reálném čase. Takové znalosti se dá využít mnoha způsoby, například vloupání se do bytu v době, kdy nikdo není doma, nebo pro stalking.
Co si lidé často neuvědomují - a opět se to týká sociálních sítí obecně, resp. celého internetu - je, že data jednou na síť umístěná už nemusí být možné zcela smazat. Internet každou vteřinu prochází množství automatických programů zajišťujících indexaci stránek do databází vyhledávacích enginů, tvorbu kopií dat pro webové archivy, apod. K datům, která se po umístění na síť rozhodneme smazat tak již v danou chvíli může existovat kopie, o jejíž existenci nevíme a jejíž likvidaci nemáme možnost zajistit. V případě sociálních sítí navíc veškerými odeslanými daty disponuje soukromý subjekt (tento problém ponechme stranou), který danou SN provozuje a jeho ujištění, že "účet byl smazán", nebo že "data byla odstraněna" není možné nijak ověřit... Navíc se většinou v podmínkách užívání netají tím, že i po 'smazání' účtu si určitá data "z technických důvodů" ponechá. Jde dost možná o moji přehnanou profesionální paranoiu, ale má důvěra v tyto subjekty rozhodně nedosahuje úrovně, na níž bych jim chtěl dobrovolně svěřovat své myšlenky, činnosti, nebo aktuální pozici...
A pro ty, co dočetli až sem, tu mám za odměnu pěknou reklamu
Foursquare - So people know, where I am
There are around 37 000 foursquare accounts in the Czech Republic, 12 000 out of them are active ones. link Foursquare is a geolocational social network. That means its users are sharing their current location. They make so called check-in there. It can be a bus station, a restaurant, an office, a school, a museum, a park...some hardcore users create check in point at their homes. The user with the most check-ins at a certain place during last 60 days becomes a virtual mayor of that place. Users can have friends. It works more or less on the same basis as on facebook. People have to approve the friendship. Later on friends can compete with each other, for example who´s got more points, badges, who checks more times at a certain place and so on.
Following lines describe the entertaining features on facebbok. It´s wiritten by Pavel Bláha as a part of his master thesis “Potencial of geolocation social networks” it´s available here (in Czech)
Foursquare keeps its users active by usage of various gamification features, that causes release of dopamin into the human nerve system. Thus, the person can feel nice, joyful and some kind of satisfaction (Himler, 2012).
Check-in
It´s a report of location of the user on the place where s/he is situated via mobile phone or tablet with GPS and data tarif. Some companies label their places of business with special stickers, that announce a special reward for foursquare users so called Special
Points
Every single check-in is rewarded by certain amount of points, which is summed up into the table. Points are gained once per 24 hours and their amount depends on the venue and the amount of previous visits.
Badges
Virtual badges are the strong motivation element for foursquare users. Currently it´s possible to gain 279 badges, but this number is constantly changing due to end of marketing campaigns and the start of the new ones.
It contains also functions: Evaluation and review. It´s pretty cool especially when you are in a new city you can see what´s around and see which restaurant is worth trying.
Some companies offer so called: ‘Specials’ That is special advantage for foursquare users it can be 10% discount or dessert for free if you order coffee in coffee house.
But fails just happen. It is in the case of the Baťa Co. It´s a Czech shoe company. They offer a special physical (- not virtual) badge for the first check-in at the Baťa shop at Wenceslav Square in Prague. I went for it. I did my check in and saw the message: “You did your first check in here . Contact a shop assistant and pick up your gift” So I went to her, showed her my mobile phone and she said: “I don´t know what this is. It´s some bullshit. But you are not the first one who came with this. It will be some error.” #isee
I really do like this tool. It´s a nice game. Collecting virtual badges is like collecting ‘Pokemons’ aka ”Gotta catch ´em all”. It documents every day of your life in depth. Once I was telling my friend that I visited some Coffee houses in Olomouc. He comes from that city, so he was interested which ones. I couldn't recall the names so I went to foursquare looked at my check ins in Olomouc and I got the names in a few seconds. And you can stay informed what your friends are doing even though they may stay in a totally different country.
Once I checked at the Main Station in Prague and there was an announcment: ‘Your first check-in with your friend XY.’ I didn´t have any clue, that he is at the same spot as me. Then it´s pretty easy to get in touch and ask: ‘Hey are you here? Do you have any free time? Could we possibly travel home together?.....’
4square can also save you. My friend in Germany faced a very unpleasant situation. She went for a trip by bus, they took a break at some McDonalds on the highway and she forgot her purse there. What to do now? There are plenty of McDonalds there. Suddenly one of the friends said:’It´s o.k I checked it in.’ There was the address and it wasn’t a problem to find the phone number. Happy end after all.
Moreover, if you and your friends have foursquare you don´t need to send sms or call ‘Where are you?’ - ‘I don´t know which pub we´ll go to. Just look where I´ll check in.’ - ‘I´m going by underground, just watch which station I´ll get off and you can estimate when I get to you .‘ - ‘Watch foursquare. When I check at home, you´ll know I arrived safely.’
Currently, the app is without ads, the company is not earning much, but it´s supposed to be changed very soon. I guess the application possesses a lot of attractive information about users. It could be used, I imagine, that a person would check in a new city and therefore the person often checks in coffee houses, s/he would get some ads for houses located nearby.
Here you can see a short video about a daily life with foursquare.
As I like to show the things from different points of view, I asked my friend Honza to contribute his opinion. He works in the internet security field and in the following lines he is explaining, why he would never ever sign up for foursquare:
I don't want foursquare for the same reason I don't want any account of any social network. I don't want to share what i'm thinking, doing or where I am with the entire population of the world. You can raise an objection, that on the majority of social networks you set up the privacy level. Nevertheless, once a person sends out any information s/he stops being in charge of this data.
The conjecture, that if we allow only certain people seeing our data and nobody else gets access to that data, is totally wrong; for example the current affair around the project PRISM. But there are plenty of examples. Blogs of the internet security companies inform about data thefts relatively regularly.
Why do I consider foursquare dangerous? Apart from the fact, that every information we send about ourselves to our potential opponent (there is no better name) can easily make our “profile”, which s/he can use for her/his benefit. Foursquare specifics is that the potential opponent gains information about the location of the person in real time. This knowledge may be used in many ways for example to rob the house when no one is at home or to stalk.
Internet users also don't often realize that once we place any data online, we may not be able to delete them for good. That concerns not only foursquare but all the other social networks or anything else we put online. Internet is full of automatic programs, which enable indexation into the databases, search engines or copying data for web archives . These processes are running every single second. Sometimes it may not be possible to delete certain data from social networks because there might be a copy of all we aware of. The problem of social networks is that data are in charge of private subject and if the company claims:”Your account was deleted”, we can't really verify that. Moreover, majority of social networks do not even hide that after deleting the account certain data are being kept ‘for technical reasons.’ Maybe it´s just my exaggerated professional paranoia but my trust in these subjects does not reach the level above which I would voluntarily share my thoughts, activities or current location online.
Now as a reward for managing to read so much a text, you can play a very nice ad.
neděle 9. června 2013
Smartphony a o tom, proč stojí za to je milovat
A téměř okamžitě po založení účtu na této sociální síti jsem si všimla, že mnoho uživatelů v tomto svém profilu deklarují, jaký mají telefon nebo operační systém na telefonu: (např. Apple lover, Android user nebo Windows phone supporter). Upřímně, zprvu mě zaskočilo, že i když lidé mají pro představení svojí osoby prostor menší než je délka smsky, věnují ho nějaké značce. Pak jsem se tomu snažila přijít na kloub, čím to je, že mobily, konkrétně smartphony vzbuzují v lidech tolik náklonnosti. Můj spolužák Juzna mi to celé jednoduše objasnil:"Není divu, že lidi smartphony milují, vždyť s nima tráví víc času než s vlastním partnerem."
Taky tím, že máme smartphony, přestali jsme potřebovat řadu věcí. Primárním účelem telefonu je telefonování, za sebe můžu říct, že volání tvoří méně než 5 % aktivity, na kterou telefon používám. Vytvořila jsem jednoduchý obrázek, na kterém jde vidět přehled několika mála z věcí, které už majitelé smartphonů nepotřebují:
Řekla bych, že vztah který mají někteří lidé k automobilům. Účel auta je dostat se z místa A do místa B, což se se Škodovkou i s Mercedesem dostanete, rozdíl je pouze v míře pohodlí a taky toho, kolik do pořízení a údržby musíte investovat. V 70. letech se v Německu posuzoval společenský status lidí podle toho, jaké vlastní auto. A každý chtěl vypadat před sousedem co nejlíp. Dnes se někteří rádi vymezují, podle toho, jaký mobil vlastní. Já sama jsem si svůj smartphone sama nevybírala,seslalo mi ho samo nebe, za což jsem nesmírně vděčná, ale ráda bych určitě něco ještě “lepšího”. Třeba můj mobil nepodporuje instagram, takže nemůžu sdílet fotky ze svého života, které nikoho nezajímají.
Můj spolužák Martin mi na otázku, jak si vybral mobil, který vlastní, řekl:”Svůj mobil jsem si vybíral půl roku”. Tak zásadní to pro něho bylo, vidím to za sebe podobně, kupovat si nový mobil je zásadní životní rozhodnutí. Každý z operačních systémů má svoje výhody a nevýhody. Mohla jsem si všechno nastudovat a napsat sem krátký “výcuc” - ale rozhodla jsem se, že bude přínosnější najít spokojené uživatele tří nejrozšířenějších operačních systémů dneška, kteří mají daný systém rádi a rozumí mu a dát jim naprosto totožné otázky. Takže jim patří velký dík za odpovědi. Řazeno dle abecedy.
Android (Google)
Ondřej Vašátko
Nejprogresivnější redaktor http://androidportal.sk
(nejprogresivnější portál o androidu na československém trhu)
Co na tomto systému miluješ?
Android je jeden z nejrychleji se rozšiřujících systémů a vývojáři se stále více snaží vyvíjet nové aplikace právě pro tuto platformu. Další výhodou je určitě cena, která je nižší než například u Apple produktů. Na Android se ve velkém zaměřují i výrobci nových zařízení, a tak ty nejvýkonnější smartphony jsou právě s tímto operačním systémem. Největší předností Androidu je však otevřenost systému. Díky tomu mohou vycházet taková zařízení jako herní konzole OUYA, Project Shield, fotoaparáty s Androidem a další zařízení jako třeba lednice a do budoucna se můžeme setkat s dalšími a dalšími chytrými spotřebiči, které budou Android využívat. Někomu to může připadat úsměvné, ale budoucnost Androida vidím v rozšíření do dalších a dalších zařízení a integraci do běžného života. Právě otevřenost umožní výrobcům tento systém využít s minimálními náklady, a dalo by se říci, že na Androidu miluji jeho potenciál.
Pro jaké lidi myslíš, že je tento systém vhodný?
Android je dle mého názoru vhodný pro široké spektrum zákazníků, protože výrobci přinášejí zařízení vhodná pro různé skupiny lidí, takže levnější smartphone s Androidem můžete pořídit vašemu dítěti na hraní, a dražší si koupí byznysman vyžadující kvalitní zařízení s pokročilými funkcemi. Seženete tedy telefon za pakatel, nebo vlajkovou loď za 15-20 tisíc.
Co je podle Tebe největší slabinou tohoto systému?
Jedinou slabinou systému Android je určitě ne tak dobrá odladění systému, ve které se dle mého názoru a zkušeností nemůže rovnat iOS a bohužel ani Windows Phone. S tímto neduhem se vývojáři snaží vyrovnat s každou novou aktualizací, ale myslím, že stále mají na čem pracovat. Za pomalejší vývoj může i vysoká různorodost zařízení.
Prozradíš nějakou vychytávku, kterou Android má a ty další ne?
Největší vychytávkou Androidu je určitě možnost Rootu zařízení. Pokročilí uživatelé tak mohou získat práva takzvaného superuživatele a upravovat systém způsobem, který ostatní systémy neumožňují. Méně zkušení majitelé Android smartphonu však ocení aplikaci Tasker, která umožňuje zautomatizovat všechny akce vašeho zařízení. Nahradí například i NFC tagy a má snad nekonečno využití.
Pozn. Tasker - aplikace, díky níž uživatel může nastavit v androidu automatizaci určitých úkolů, např. maximální jas + hlasitost při zapnutí Youtube a téměř nekonečné množství dalších. Toto umožňuje z podprůměrně inteligentního telefonu udělat průměrně inteligentní.
NFC tagy jsou ve věrnostních kartách nebo ve spoustě věcí jako takové dokonalejší čárové kódy. Je to malá jednotka paměti.
Ondřej Holzman
Redaktor portálu http://jablickar.cz
(Internetový magazín o Apple iPhone, Mac a OS X)
Co na tomto systému miluješ?
iOS je skvělý především ve chvíli, kdy používám více zařízení (iPhone a iPad) a zároveň OS X na počítači. Oba systémy se totiž dokonale doplňují, synchronizují mezi sebou všechna důležitá data a já nemusím nic řešit. iOS používám prakticky od jeho počátků a těším se, co má Apple nachystané pro iOS 7. Po několika letech by totiž iOS přeci jen potřebovalo „omladit“.
Pro jaké lidi je tento systém vhodný?
iOS si jistě najde své uživatele ve všech věkových kategoriích napříč všemi povoláními, zaměřeními. Pro iOS existují vhodné a velice schopné aplikace skutečně snad pro každou činnost a je na každém, jak to dokáže využít.
Co je největší slabinou?
Nic zásadního nepostrádám. Ano, je tu sice několik věcí, které bych rád v iOS viděl, ale rozhodně to nejsou žádné zásadní aspekty, kvůli kterým bych chtěl tento systém opustit.
Prozradíš nějakou vychytávku?
Abych se přiznal, ostatní operační systémy příliš podrobně neznám. S Androidem i Windows Phone jsem přišel do styku jen párkrát a nikdy příliš intenzivně, takže nemůžu zmínit žádnou u funkci, o které bych věděl, že ji na ostatních telefonech nenajdeme.
Jiří Budínský
WP ambassador
Co na tomto systému miluješ?
Má rozhodně nejlepší předpoklady pro práci - kompletní office v ceně, je rychlý, má nejlepší šifrování dat, perfektní spojení s outlookem. Je to čisté a jednoduché rozhraní, kde je hlavně to, co potřebuješ ve chvíli, kdy to potřebuješ.
Na mojí 2 roky staré Omnii 7, kterou jsem měl předtím by člověk nepoznal, že je tak stará. Vše je optimalizované pro plynulý chod. Ale dva roky starý Android koupený za stejnou cenu bude tak pomalý, že se ani nebude dát použít. Je to dáno tím, že WP optimalizuje pro konkrétní HW, ten musí splňovat určité požadavky. A nové funkce se dělají spolu s optimalizací celého systému. Takže zvládá víc, ale neroste jeho náročnost. Kdežto na Android se prostě připíše kus kódu - a pořád se na to nabaluje a nabaluje další a další kód a čím je to větší, tím to potřebuje výkonnější Hardware - proto jsou papírově nejlepší androidy výkonnější než nejlepší WP, ale nepoznáš to jako uživatel - naopak WP bude rychlejší, protože se nemusí zabývat balastem.
Pro jaké lidi myslíš, že je tento systém vhodný?
Jednak pro lidi, co začínají se SmartPhony a potom určitě pro uživatele s potřebou se odlišit, protože ty ostatní dva systémy jsou si velmi podobné a tohle jde trochu vlastní cestou.
Co je podle Tebe největší slabinou tohoto systému?
Není pro něho tolik aplikací jako pro ostatní platformy. Je to takový začarovaný kruh - každý chce aplikace, jenže aplikace nepřicházejí, protože je systém malý, ale ten neporoste bez aplikací. Ale teď se to poměrně masivně zlepšuje.
Prozradíš nějakou vychytávku, kterou WP má a ty další ne?
No geniální na Windows phone je, že sociální sítě integruje do celého svého systému, prostě kontakty se synchronizují s FB - z jednoho místa (ze seznamu) můžeš člověku třeba napsat na zeď nebo ho zmínit na twitteru. Z jednoho místa můžeš psát na všechny sociální sítě, všude se dá všechno jednoduše sdílet a podobně.
Shrnutí: Všechny systémy jsou nejlepší. Android pro ty, které nebaví mobil jenom používat, a rádi do systému vrtají. iOS je cool, hlavně když už k němu máte koupený Mac a iPad. A Windows Phone je super systém pro lidi, kteří rádi pracují a nepotřebují hory doly aplikací.
Pokud má člověk k dispozici volný balíček peněz (dejme tomu kolem 15 000 Kč), může si vybrat, jestli to investuje třeba do dovolené a má zážitek na celý život nebo si koupí fakt kvalitní mobil a zlepší si kvalitu každodenního života. Se smartphonem se mění člověku hodnoty např. dobrá kavárna není ta, kde se vaří nejlepší káva, ale kde je nejlepší připojení. A též se zvyšuje počet věcí, které je nutné mít s sebou, když člověk vychází z domu: peněženka, mobil, klíče a NABÍJEČKA.
pondělí 13. května 2013
Startups: What´s happening around the globe
What are startups?
At the beginning, I would like to define the trendy word ‘startup’ which we seem to be heard all around (Valid especially for people who spend more than 4 hours a day browsing internet news online):
I borrow a very nice definition by Jiří Knesl http:link
1. Startup as a company. Start up company is a firm, which tries to do something really innovative. And its intention is to grow. The thing, each startup has to expect , is a high level of insecurity. Nearly 80 % of startups are supposed to fail.
Basic differences between startups and small businesses [1]:

2. Startup as a business model. One good compiled infographic says more than 1000 describing words[2]:

Top startup areas
As we live in global economy, we (= Western world) have realized that we cannot compete with Asian goods in terms of price. That´s why investments into science and innovation are usually considered to be of the paramount importance for the development of economies.
The global capital of startups is Silicon Valley. That is the place where the most important companies, money resources, brains and state-of-art technology are concentrated. It´s home of Facebook, Google, Apple, AirBnb, Twitter just to name a few.
But the world is not only the USA. Did you know that:
- ICQ originated in Israel ?
- Skype was founded in Estonia?
- Angry birds were created in Finland?
- Spotify has its roots in Sweden?
- Soundcloud originated in Germany?
- Prezi was constituted in Hungary ?
- Avast and AVG were developed in Czech Republic?
In the following graph you can see the list of the top 20 Startup ecosystems operating worldwide in 2012. 9 out of them are based in the North America and 4 of them in Europe. [3]

Explanation of the columns:
Startup output index- total activity of entrepreneurship in the region
Funding index- measures the use of risk capital
Company performance index- measures the growth of companies
Mindset index- how much great entrepreneur talent startup founders have
Trendsetter index - how quickly startups are able to adopt cutting-edge technology and new trends. There is a chance that this index is a key factor to the future success of the ecosystem. We might see that in some years.
Support index - indicates how easy it is to find mentors, additional capital and service providers
Differentiation index - As Silicon Valley is the best, the following index measures how much ecosystems differ from it in demographically and also regarding the type of companies. The less same, the better.
Chosen countries in detail
I would like to introduce some of the ecosystems in some more details:
Case 1 Israel
Israel is called a Startup nation. A few days back we could read about Israeli company Waze (social traffic and navigation) in connection with a possible acquisition from the giant Facebook. The amount of money that Facebook is supposed to pay would be even bigger than the amount they paid to Instagram previously on. The story of Israel is very interesting. Its population is only 7,1 millions, Israel has hardly any natural resources of raw materials and it has never (since its establishment) experienced piece. Nowadays this country is one of the world leaders in innovations and big global IT companies move their headquarters there. Maybe the sense of business is still present in blood of Israelis as it was before the WWII. Another possible reason of development of the startup culture is military basis, surprisingly. There is a compulsory military service for all Israelis including females. They are given the opportunity to develop their leadership potential and to taste and draw on trust and accountability. Young people have a chance to be responsible for projects of more than a million € value. The third thing worth mentioning is the high willingness to risk. And the last but not at all the least is a cultural plurality bringing out various types of thinking.
Top 5 ecosystems (taking data from the chart above)
Silicon Valley
Tel Aviv
Los Angeles
Seattle
New York City
All of them are multicultural places. Americans are unlike other people - they took the huge risk of leaving their home country and starting a life at a new place or to be more precise they are heirs of those people. And Israelis were in similar situation, they also came to the country from various cultural backgrounds.
Case 2 Finland
Finland is not to be found among the top startup ecosystems but it has recently shown tremendous potential. At the beginning of this century, there was no need for any start ups. Finland was known as Nokialand because Nokia created 4 % of Finnish GDP. After the downfall of Nokia, the government realized that the economy should not depend on just one company anymore and started to support innovation and startups. Nearly 300 companies has been founded by former Nokia employees. Some even say that the fall of Nokia was the best what could happen to Finland.
Finish accelerator is characteristically called Startup Sauna and provides working place, mentor support, co-finance study trips to Silicon Valley and organizes various networking events, which take place beside other facilities in numerous saunas.
Examples of innovative Finnish companies:
Valkee - makes a device which shines bright light into light sensitive parts of ears and thus prevents from mood swings and depression caused by the lack of daylight in that part of the world. link
Limas Matkasse - this company implies IKEA model into the preparation of family dinners. You can order packages of ingredients needed for cooking the meal, sliced - just ready to be cooked. it´s supposed to be an alternative for people who do not have much time but still do not want to eat junk food.
Rovio Entertainment - produces famous games for example Angry Birds. Finnish people have cultural disposition to do good quality games :
1) bloodthirsty stories (Nordic Sagas)
2) courageous design
3) first class programmers
4) introvert character of Finnish people
I would also like to remark that Nordic countries as well as many other European countries have difficulties to keep their top companies in the country for they let themselves be bought by multinational corporations.
And the money which they invest into the company often do not come back. For instance, the founder of Ikea Ingvar Kamprad lives in Switzerland, the founder of Tetra Pak resides in England as do many of other bright Nordic businessmen.
(Source: Magazine Respekt 18-19/2013)
Case 3 Hungary
Hungary hasn´t left a significant mark on the global market so far.Nevertheless, it is said it may become the pivot startup hub of the central Europe region. I think it´s certainly worth of mentioning because we (= Czechs) are dealing with pretty similar conditions. We both are Central Europeans, we both have population around 10 Million people, we both experienced soviet reign and transformation of the economy. I found two quotes made by Hungarian entrepreneurs, which describe the situation in business in Hungary.
“Tax evasion is still a popular sport, which makes it impossible to compete if you’re playing honest.”
“My mother likes to keep from presenting me as an entrepreneur” Entrepreneurs don´t have a positive image in Hungarian society.link
Below you can find a few examples of the companies that originated in Hungary:
Prezi - a tool for interactive presentations
LogMeIn - company providing connectivity, collaboration and remote access to multiply devices
Pocket guide - mobile application with city tours
Of course there is also much to write about what´s happening in CZ. Maybe next time.
[1]http://startupq8.files.wordpress.com/2012/07/scalable-vs-small.png
[2]http://steveblank.files.wordpress.com/2010/01/scalable-startup.jpg
[3]http://blog.digital.telefonica.com/wp-content/uploads/2013/01/Startup-Eco_14012013.pdf
sobota 27. dubna 2013
Informace z #CZTwitter 2
Réttorika
Filosof, Masarykova universita Brno
Pro mě osobně nejlepší a nejhodnotnější příspěvek celé konference. Ani nevadilo, že se tento výstup konal v tu nejkritičtější dobu – před polední pauzou čili „Stay hungry, stay foolish“. Již úvodní slovo bylo dechberoucí: „Jsem filosof, mojí prací je mluvit o věcech, které jsou úplně zbytečné, proto mluvit o twittru pro mě není žádný problém“ Byl to vzdělanec, to se pozná podle dvou věcí:
1) Píše slovo filisofie se s (jako já)
2) Snaží se podmanit obecenstvo tím, že používá hodně cizích slov, kterým ne všichni rozumí, a proto mu málokdo může kvalitě protiargumentovat. Hodně lidí si a úroveň jeho jazyka stěžovalo. Já ne. Já ve škole dávala pozor. Role twittru je v něčem podobná roli policie ČR. Jeho hlavním úkolem je rovněž pomáhat, ale twitter nás nemá chránit, ale bavit.
Zajímavá byla úvaha o tom, že Oblíbené na twittru není to samé jako like na facebooku, protože udělením Oblíbené můžeme říct: “Je to dobré, ale ne natolik abych to retweetnul.” Dále můžeme tlačítko Oblíbené = Favourite použít v situaci, kdy s někým komunikujeme přes de facto říkáme: ”Dobrý, četl jsem to. Konec. Sbohem a Šáteček”
Jazyk a jeho vliv na twitter je též ispirativní téma. Němčina má téměř dvakrát větší průměrou délku slova než čeština, takže jako jazyk ne příliš vhodná pro tweetování. V němčině by někdy zabralo jedno slovo celou délku tweetu. Dále nám pan Picha ukazoval, jak jde efektivě zkracovat nebo pointovat pomocí hashtagů a jak položit otázku, když nechceme, aby na ni naši followeři odpovídali.
Za sebe můžu z klidným svědomím napsat, že tato prezentace byla pro mě užitečností tou nej. ze všech 15ti prezentací na konferenci. Její největší slabinou bylo jedině to, že netrvala mimimálně dvakrát tak dlouho. Je to trochu ironické, Martina vystudovaná markeťačka, která je na konferenci o sociálních sítích a jak je využívat, je nejvíce oslovena filosofem. Hlavně je to tím, že i když byly na programu konference twitrovská esa a sdíleli svoje poznatky, po vyslechnutí pana Pichy jsem tajemství úspěchu pochopila. Jak je možné, že někdo má 1 000 followerů a někdo třeba pod 50 a tweetují třeba o těch samých věcech? Twitter je specifický v tom, že na sdělení má člověk 140 znaků. A úspěšní twitteři to umí dokonale využít a vypointovat. To se bohužel na škole ještě neučí.
Ukazoval nám jeden svůj tweet a cestu, jak k němu přišel. “Tak jako Edgar Allan Poe, který napsal esej o tom, proč báseň Havran vypadá, tak jak vypadá a jaká má být dokonalá báseň ,tak já vám řeknu, jak jsem přišel k dokonalému tweetu.” Základní myšlenka tohoto tweetu byla, že pana Pichu předjelo auto s pražskou SPZ= A a tím samým písmenem jsou označeny i auta, co sváží odpad. Ukazoval nám různé varianty toho, jak by mohl tweet vypadat a nakonec vybral tento.
Vždy, když mě hulvátsky předjede auto s pražskou SPZ, vzpomenu si, že "symbol A označuje vozidla převážející odpad".
— Ištván Tračník (@tracnik) 6. dubna 2013
Celá přednáška je dostupná zde: Blogový příspěvek je však ochuzený o důležitou radu pro všechny muže:”Je prokázáno, že sexuální uspokojení partnerky se zvýší, pokud jste Johnny Depp ”
David Grudl
Jak se hraje Twitter
Programátor, publicista a podnikatel
Celebrita největšího twitterovského kalibru - víc než 11 tisíc fallowerů tady jen tak někdo nemá. Hned na začátku všechny odrovnal tím, že prohlásil, že:”Twitter je společenská hra” a vyhrává ten, kdo má nejvíc followerů. Já z toho puff zas tak nebyla, já hraju i facebook - jak napsat status, aby měl nejvíc lajků.
Informační hodnota této dvacetiminutové prezentace byla se dala shrnout do jedné věty: Pokud budete tak zábavní a vtipní jako já, taky budete mít 10 000 followerů. Zdá se jako by byl praktickým důkazem předešlé prezentace, tedy jak to vypadá, když někdo twitter a jeho výrazové prostředky pochopí. Důkaz místo planých řečí :
Mít hodně followerů znamená, že umíte psaním oslovit široké obecenstvo. Že jste prostě podobně dobří, jako scenáristé Babovřesek.
— David Grudl (@DavidGrudl) 26. dubna 2013
Nic tak nedodá náladu, jako když všechny slečny v MHD pomrkávají vaším směrem! Ach…A přitom stačí se jen postavit vedle nějakého manekýna.
— David Grudl (@DavidGrudl) 18. dubna 2013
Pojmenovat psa „Policie“ je vtipné jen do chvíle, než na něj začnete venku hulákat.
— David Grudl (@DavidGrudl) 10. ledna 2013
Tomáš Hodboď
Jakými způsoby Twitter využívá veřejnoprávní televize a co ji to naučilo
Konzultant pro digitální média ČT
Paní moderátorka uvedla následujícího řečníka slovy: ”Tomáš Hodboď, z veřejností negativně vnímaného molochu “. Za toto negativní uvedení ji prozřetelnost potrestala tím, že při sestupování schodů málem celému sálu dokázala, že gravitační zákon funguje. Jeho prezentace byla nejzajímavější,alespoň co se vizuální kvality přednášejícího týče.
Sama za sebe můžu říct, že v ČT to mají se sociálními na jednu stranu strašně jednoduché: nemusí dělat náročné a drahé získávání fanoušků a tlačit na zisk. Na druhou stranu to mají nesmírně složité v tom, že ČT jakožto veřejnoprávní médium, musí poskytovat veřejnou službu a ta se s příchodem nových médií bude jistojistě měnit.
Prezentace byla tom, jak ČT sociální média používá a jaký mají podíl na návštěvnosti stránek., o tweetujících osobnostech ČT a jak se přihodilo jedna nepříjemná situace, po níž zaměstnanci ČT mají na bio naTwittru prohlášení. “Tweety nevyjadřují názory ČT.”
Nejlepší hláška:”Jsem rád, že Hyde park už nedělám exekučně (vybírat otázky ze sociálních sítí). Ono sledovat každý den všechny otázky, všech těch zvláštních lidí je poněkud psychicky náročné ” Ačkoli to byla prezentace z veřejnoprávní televize, tuto prezentaci jsem veřejně nikde neviděla.
Pavla Tomsová
Tak trochu jiná kampaň
Nokia
Paní Tomová vyprávěla o tom, jak ´využili Twitter, když uváděli na trh Nokii Lumiu. I když musím podotknout, že téměř polovina prezentace byla data, o tom, jak se Nokii nedařilo nebo tak něco. a povídání o twittru už moc času nezbylo. Taktika Nokie byla vytipovat si na Twittru influencery a těm pak dali Lumii na test a oni o tom třeba twítli. Tato kampaň měla dosah 25 000 followerů.
Dušan Murčo
Tweetig #outofbox
Martinus.cz
Ispirativní přednáška, Martinus.cz je e-shop s knížkama. Milují knížky, příběhy a umí pracovat s novými médii.
Dělají super soutěže a vymýšlí různé akce. Třeba tento víkend dělají twittrovou soutěž #ctuvenku, kde čtenáři můžou na twitter nahrávat fotky a získat cenu.
Dalším zajímavým projektem, který martinus.cz spustil je Česko čte . Je to webová stránka, kde je mapa ČR a objevuje se tam, kde se na martinus.cz zakoupily jaké knihy.
Pak bylo ještě jedno vystoupení, ale to vydá na samostatný článek, protože je třeba se nad ním pořádně zamyslet :)
sobota 13. dubna 2013
Informace z #CZTwitter 1
Jak jsem slíbila, píšu podrobný report z konference #CZTwitter, pro ty co tam nebyli, ale stejně chtěli nasát všechnu možnou knowledge, co jde . Jedná se první část, na konferenci vystoupilo 15 řečníků, takže dát vše do jednoho příspěvku by bylo „too much too handle“ pro vás i pro mě. Pokud autor zveřejnil svoji prezentaci na netu, dávám sem link.
Předem bych Vás chtěla varovat, že existují otázky, na které na celé konferenci nebylo odpovězeno :
Jaká jsou specifika českého twittru? Jak je na tom v globálním měřítku?
Jak je možné, že na rozdíl od jiných zemí př. USA, Brazílie si tato sociální síť
nepodmanila většinu internetové populace?
Budou lidé na bitter masivně přecházet?
Která celebrita umí s twittrem pracovat (vyjma Justina Biebra)? Existuje nějaká česká?
Jak vyřešit překládatelský oříšek Followers/Following česky Sledující/Sledující?
Josef Šlerka
Český Twitter pod lupou
Ředitel agentury Ataxo interactive. Vedoucí oboru Nových médií v Praze.
Úvodní prezentace byla velmi vydatná, co se týče zajímavých dat. První čísílko je existence 162 927 twitter účtů na území Československa. Jak se k tomuto číslu došlo, je velmi složitý proces, který si případní zájemci musí nastudovat sami #lenost. Co ovšem na konferenci řešeno nebylo a co mi osobně pan Šlerka ochotně zatweetoval, je, že není sledováno, kolik z těchto účtů patří osobám a kolik účtů je firemních. Já osobně bych tipla, že je to 2:1, ale fakt těžko říct.
- Jenom v Praze je cca 19 500 účtů, což je zhruba o 5 000 méně než na celém Slovensku
- Počet uživatelských účtů na Twitteru přibývá konstantní rychlostí
- Profil mají uživatelé vyplněný: anglicky 26 239, česky 15 797, slovensky 6 917, vůbec ne 88 214
- 9O % CZ + SK uživatelů má méně než 92 followerů, 95% pak méně než 221
- Uživatelé twittru pocházejí většinou z města (já jsem z vesnice, ale mám městskou duši, tak asi jo)
- Komunita fanoušků a fanynek Justina Biebera je i u nás velmi silná. Do měření českého twittru se nepočítají hashtagy s Bieberovskou tématikou, jinak by mezi top hashtagy nebylo nic jinýho. Není divu, když v průměru 160 z každých 1000 účtů nějakým způsobem deklaruje lásku k Justinovi Biebrovi.
O čem se klábosí na českém a slovenském twittru najdete zde Doporučuju.
Celá prezentace zde
Pavel Ungr
Jak získat prvních 1 000 followerů a neztratit je
Senior SEO konzultant a lektor v H1.cz
Prezentace by se dala shrnout šesti slovy: Být unikátní a dávat zpětnou vazbu.
Mám jeho výstupu pouze minimum poznámek, bohužel si už nepamatuju, jestli to bylo tím, že jsem tak bedlivě poslouchala, že jsem si nestíhala zapisovat nebo jsem nepovažovala příliš mnoho věcí za hodno si napsat
Kdyžtak můžete zkusit najít něco víc zde
BTW: Taktiku followujte, koho můžete a čekejte, zda Vás followujou zpátky, pak po čase všechny unfollowujte, nezmiňoval.
Daniel Dočekal
Ten jiný Twitter,který neznáte
Zakladatel internetového magazínu Svět Namodro. Má svůj blog pooh.cz, píše např. pro Lupa.cz.
Pan Dočekal se zabýval historií Twittru na českém území a zkusil též predikovat jeho budoucnost – s tím, že pokud bude twitter růst stejným tempem jako roste teď, v roce 2029 budeme mít 10 milionů účtů. Rovněž mluvil o Justinu Bieberovi. Když je to taková ikona, tak jsem se po konferenci rozhodla taky Justina folllowovat, ať vím, jak to chlapec dělá, že tak válí.
Další zajímavé poznatky:
- Cca 2 % příchodů na firemní weby z twittru. Je to málo, ale je to dáno charakterem této sociální sítě. Většina lidí má Twitter ve smartphonu a tady lidi nejsou ochotni jednoduše kliknout na link.
- Káva ve Starbucks chutná lépe, pokud si ji před vypitím vyfotíte na instagram.
- Co Tě nezabije, to Tě nasere.
Prezentace zde
Ján Simkanič
Když světu stáčí 140 znaků
Předseda výkonné rady SPIR, výkonný ředitel Internet Info.
Tato prezentace by snad jedna z nejkreativnějších prezentací, kterou jsem kdy viděla. A to neříkám jen proto, že jsem emociálně zainteresovaná (nebýt tohoto hodného pána na #CZtwitter se nepodívám). Byla celá vytvořená z tweetů. Je dostupná na internetu na tady
Za nejzajímavější poznatek prezentace považuji to, že „Skončila éra, nikoliv potřeba jednoho zdroje. Zásah jednoho média je nahrazován agregací mnoha zdrojů.“ A v tom je jedna z velkých výhod twitrru. Člověk sám si udělá směsku toho, co chce sledovat a o čem chce být informován. A má to všechno pěkně na jednom místě a aktualizováno v reálném čase. A navíc na facebooku jsou většinou zprávy předvybírány rodinou či známými a na twittru je to více již přímo od novinářů.
Jindřich Šídlo
Od 140 znaků ke 140 řádkům a zase zpátky
Hlavní analytik Hospodářských novin.
Protože přišel jako zástupce papírových novin, tak přišel bez elektronické PPT prezentace. Ale podle mě tento argument nevychytal, měl si udělat prezentaci z papírů . Velmi zajímavým způsobem popisoval rozdíl mezi sociálními sítěmi facebook a twitter: „Měl jsem problém, nemohl jsem vypnout počítač, napsal jsem to na facebook i na twitter. Na facebooku jsem dostal 50 komentářů o tom, jak jsem blbej, na twittru taky, ale tam mi 4 lidi i poradili. “
- Nejkvalitnější zdroj pro informace dneska je The Guardian.
- V Ekonomii připravuje tým Echo, jehož funkce bude neustále monitorovat a starat se o sociální sítě v Economii (my dream job)
- Twitter bude hrát roli inspirační a exhibiční
- Novinář, který není schopný shrnout problém do 140 znaků, nezvládne to ani do 140 řádků.
Michal Ischia
Zaslouží si Twitter respekt médií?
Koordinátor digitálních médií a stará se o týdeník Respekt a měsíčník Bel Mondo
Na začátku byl příběh o tom, jak obyčejný Michal k práci sociálního koordinátora přišel, když místo budoucího počtu followerů které získá, nabídl jen svou snahu nějaké získat. Respekt je s téměř 15 000 folowery nejúspěšnějším časopisem na twittru. A tajemství je údajně v tom, že
- Reaguje. Chápe, že je sociální sítě jsou dialog. A tak k tomu přistupují.
- Diskutuje. Pokud nějaký čtenář položí dotaz, neměl by skončit v černé díře nezájmu.
- Okamžitě reaguje. Internet je o rychlosti a kdo přijde s něčím chvíli pozdě, už nemusí chodit vůbec.
- Mluví k influncrům. Ti pak mluví dál ke svým následníkům a tím šetří Respektu práci.
- Nebojí se odkazovat jinam, i když je to třeba konkurence.
- Jsou osobní. Prostě dávaj najevo, že za vším jsou lidi nikoli roboti.
Pak bylo popisováno, jak přesně pracují a jaký obsahpoustují a jak měří aktivitu na sociálních sítí. Bohužel neměří dopad všech svých aktivit na celkový profit. Já vím, že dopad sociálních sítí na business se velmi těžko měří, protože jsou o budování vztahu, o náklonosti ke značce. Ale co udělat můžou, je, když chce někdo začít předplácet časopis nebo tak, udělat kolonku: Sledujete nás na facebooku? Twittru?
A prý tři média, co umí sociální média jsou Forbes Česko, Marketing a Média a Respekt. Ostudné, že Strategie chybí.
Prezentace zde
Irena Zatloukalová
Porodní bolesti, které stály za to
PR manažerka ve společnosti Seznam.cz.
To je ta paní, o které bylo tweetnuto, že před dvěma lety nevěděla, co to twitter je, pak si nechala poradit od agentury a teď to přednáší. To ovšem nic nemění na tom, že přišla se zajímavým a obohacujícím tématem. Konkrétně o tom, jak řešit to, že ve firmě jsou velmi významné tweetující osobnosti, které si nenechají mluvit do toho, že co a jak tweetují. Občas totiž online úspěch těchto osobností souvisí s tím, že publikují různé zajímavé, pikantní věci, které zrovna nedělají dobré jméno firmy. Takže vznikly dva protichůdné proudy osobnosti versus externí PR. A práce Ireny Zatloukalové bylo přimět oba proudy, aby tekly stejným směrem. Výsledek: Kodex Chování Seznamáka na sociálních sítích.
Link na kodex zde
Pokračování příště
čtvrtek 11. dubna 2013
Jak jsem byla na #CZtwitter 2013
9. 4. 2013 jsem měla to štěstí, že jsem zúčastnila první
konference o sociální síti Twitter CZTwitter 2013. O této konferenci jsem
věděla již dlouho dopředu, ale bohužel můj budget nedovoloval investici do
vzdělání 3 500 Kč bez DPH. Možná
opravdu někdy platí Coelhovské: „Když něco
chceš, celý Vesmír se spojí, abys toho dosáhl“ nebo to byla prostě náhoda.
Prostě jsem vstup na tuto konferenci vyhrála.
Znáte to, když má člověk málo peněz, nezbývá mu než být kreativní.
Překvapující pro mě bylo, že přednášející byli nabádáni k tomu, aby nepoužívali anglické odborné výrazy. Přemýšlela, jestli to bylo tím, že by je někdo neznal, ale to nebude asi pravda, protože jedním ze základních poznatků konference bylo, že publikum twittru je:“Malé, vzdělané a elitářské“. Zaslechla jsem něco o to, že angličtina některých řečníků nebyla dostatečně a výši. Upřímně čeština některých uživatelů nebyla též dostatečně na výši (nemluvím o slovenských řečnících). Já přišla kvůli informacím o twittru, nikoli na řečnickou přehlídku. Kdo pracuje v oboru, tak je stejně zná a některé výrazy překladem ztrácí svůj význam. Ale alespoň jsem se naučila nové slovo: followers se řekne česky odborně sleďové.
Bohužel na druhou stranu musím přiznat, že kdybych opravdu zaplatila ten konferenční poplatek, byla bych značně nespokojená s organizační stránkou věci. Nemluvím o tom, že mi pan z cateringu na otázku, zda mají na oběd něco bez masa řekl, že mám obědvat dezerty. Být vegetarián je stále společenský handicap, se kterým se musím smířit. Ale pokud je konference o online médiu, lidi potřebují WIFI . Rovněž jedna elektrická zásuvka pro sedmihodinovou konferenci, kde účastníci pravděpodobně musí i v průběhu konání pracovat je poněkud málo.
Nejvíc mě ale dostalo, že jsme sice u vstupu rozdávali propisky , ale k nim jsme k tomu nedostali žádný blok nebo list papíru na poznámky. Říkám si:“V pohodě, však mám notebook. Jenže pak jsem si všimla, že stejně nejsou nikde zásuvky. Ty prezentace se dají stáhnout, ale přidaná hodnota konference je v informacích, které ve slidech nejsou a v možnosti diskutovat nebo ne? A navíc jsem slíbila hodně lidem, že s nima pošéruju všechnu knowledge a můj slib je součást mého personal brandu a ten jsem si nehodlala zničit. O coffee breaku jsem zašla za organizátory a poprosila je o blok nebo papír na poznámky. A oni že nemají. Samozřejmě chápu, že slečny u registračního stolku hodinu po skončení registrací tam nejsou od toho, aby plnily požadavky účastníků, obzvlášť když jsou tak nadstandardní jako je list papíru. Občas musí člověk dělat oběti, když chce dosáhnout nějakého cíle. Chtěla jsem si odnést know-how, musela jsem o přestávce hledat kolem Florence místo, kde se dá koupit papír. Vyplatilo se, napsala jsem 7 stran poznámek. Takže koho zajímají moje poznatky, budou v dalším článku.
Dobrý, takže pár lidí si zkusilo být za hvězdy a teď zpět ke strojům, děti :-) #CZTwitter
— Jan Handl (@erben) 9. dubna 2013
#CZTwitter Ahoj, jeste si tam porad povidate o Twitteru, nebo uz jste sli zpatky do prace :)
— Jakub Petrina (@jakubpetrina) 9. dubna 2013
@micko_san A kdyby celý @vodafone_cz valil jako jeho zástupci na #cztwitter, měli bychom o jednoho operátora míň.
— Jana Dolejsova (@JanaDolejsova) 9. dubna 2013
POZOR: na #CZTwitter je právě komerční přestávka sponsored by @vodafone_cz #jsmenej #bylijsmeprvni #pochvalmeseoninasnepochvali #jdemNaKafe
— Zlý Marketér (@zly_marketer) 9. dubna 2013
Dle @davidgrudl musíte holce na baru říkat kvalitní obsah. Dle mého stačí ho do ní lít. #cztwitter
— Hanicka Pavlinova (@HanickaPavlin) 9. dubna 2013
Pauza na oběd po přednášce @tracnik je proto, aby si účastníci vygooglili cizí slovíčka z jeho přednášky. #cztwitter
— Michaela Losekoot (@Michelle_LSKT) 9. dubna 2013
@izatlouk pred 2 lety nevěděla co to Twitter je, pak si nechala poradit od agentury a ted prednasi na #CZTwitter #zavist
— Zlý Marketér (@zly_marketer) 9. dubna 2013
pondělí 1. dubna 2013
How facebook knows who is a real friend
You can see by yourself how much there is to connect you with any of your facebook friends. There are two ways. Either you go to one of your friends profiles. Clink on the button “friends” next to the button “message” and then click on “See friendship” or you can just change this URL link: https://www.facebook.com/martina.vincencova.7?and=justin.bieber
Picture source: http://macvarish.typepad.com/.a/6a00d83452302169e2013485c7234e970c-popup
sobota 30. března 2013
Twitter in Czech Republic
limit, tweets look very smooth and the design is very minimalistic.The advertising is hardly noticeable, there are no application notifications and it´s not full of pictures of the dinners. All that makes finding content, I am really interested in, very easy.
Website:
|
www.facebook.com
|
www.twitter.com
|
Registration:
|
Required
|
Required
|
Key people:
|
Mark Zuckerberg, Founder and CEO; Dustin Moskovitz, Co-founder; Sheryl Sandberg, COO; Matt Cohler, VP of Product Management; Chris Hughes, Co-founder
|
Jack Dorsey, Chairman; Evan Williams, CEO; Biz Stone, Creative Director
|
Private messages:
|
Yes
|
Yes
|
Play games:
|
Yes
|
No
|
Founded by:
|
Mark Zuckerberg
|
Jack Dorsey
|
Launch date:
|
February 2004
|
July 6th 2006
|
Advertising:
|
Advertising supported in the form of banner ads, referral marketing, casual games
|
Advertising supported in the form of promoted tweets
|
Upload photographs:
|
Yes
|
Yes
|
Headquarters location:
|
Menlo Park, California, United States
|
San Francisco, California, United States
|
Follow trending topics:
|
No
|
Yes
|
Languages:
|
Available in 70 languages
|
Available in 29 languages
|
Instant messaging:
|
Yes
|
No
|
Number of users:
|
Over 900 million
|
Over 500 million
|
Features:
|
Facebook features include the Wall, Photos, Status, Pokes, Gifts, Messaging, Classified section, upload options and others
|
Tweet, retweet, direct messaging, photo uploading
|
Post updates:
|
Yes
|
Yes
|
Current estimated value:
|
$104 billion
|
$10 billion
|
Number of employees:
|
3976 as of July 2012
|
Under 1000
|
Share links:
|
Yes
|
Yes
|
Reblog posts:
|
Yes
|
Yes
|
Privacy settings:
|
Can use different settings for various groups
|
Either public or private
|